Munkahelyi bullying

2021.04.23

Kevés olyan ember van, aki ne tapasztalt vagy látott volna már iskolás korában valamilyen zaklatást, bántalmazást, legyen szó akár csúfolódásokról vagy verekedésekről a szünetben. Jóhiszeműen azt gondolnánk, hogy ezek a dolgok felnőttkorunkra már eltűnnek az életünkből, de sajnos ez nem mindig alakul így, mert olykor a munkahelyünkön is meg kell küzdenünk ezzel.

A munkahelyi bullying rendkívüli stresszt, szorongást okozhat, emellett mérgező légkört teremt, karriereket tehet tönkre, és ígéretes munkatársak léphetnek ki miatta az adott munkahelyről. Legtöbbször azok esnek a bullying áldozatául, akik valamiben különböznek a többségtől, új munkatársak, vagy tehetségesebb, ígéretesebb dolgozók, mint a zaklató, aki vetélytársként kezeli őket. A munkahelyi bullying sokféle megjelenési formát ölthet, ilyen lehet például a munkavégzéshez szükséges információk visszatartása, pletykák terjesztése, személyeskedő megjegyzések, a munkatárs ignorálása, befeketítése a vezetőség előtt, kiabálás, fenyegetés, korábbi hibák felhánytorgatása, kritizálás, hibáztatás, gyanúsítgatás, teljesíthetetlen feladatok, irreális nyomás alá helyezés.

A munkahelyi bullying ritkán marad titokban, azonban pletykák helyett célszerűbb lenne az ilyen dolgozók támogatása a munkatársak részéről. Gyakran nem egyértelmű, hogy meddig tart a munkahely vagy a vezetők felelőssége, akik általában szeretnek kibújni az ilyen problémák kezelése alól, mégis ideális esetben létezik valamilyen cégpolitika, szabályzat arra nézve, hogy mi a megengedett viselkedés, és mik a káros viselkedés következményei. Emellett biztosítani kell, hogy a zaklatás áldozatai valamilyen formában jelezni tudják a történteket, és a helyzet megoldásra kerüljön. Amennyiben ez nem történik meg és úgy érezzük, hogy a munkahelyünk szemet huny a történések felett, érdemes lehet elgondolkodni a munkahelyváltáson.