A boldogtalan szülők boldogtalan gyermekei

2021.03.16

A gyermekek elsődleges szociális színtere a család, melyből szivacsként szívnak magukba minden információt magukról, másokról, és a világ működéséről. A gyermek értékeinek, viselkedésének számos aspektusa innen ered, olykor tudatos nevelés következményeként, olykor pedig a nem tudatos környezeti hatások eredményeként.

Ebből kifolyólag a gyermek azt is a szüleitől tanulja meg, hogyan legyen boldog, hogyan érezze jól magát. Amennyiben a szülő maga sem képes boldog lenni, ezt a negatív attitűdöt közvetíti a gyermeke felé, aki ezt beépíti a tudattalanjába, internalizálja (belsővé teszi). Mikor a gyermek felnő, nem érti, hogy miért nem képes boldog lenni, miért nem érzi azt, amit "kellene", vagy miért nem képes olyan döntéseket hozni, aminek következményeként boldognak érezné magát.

Számos elakadás (családi, párkapcsolati, munkahelyi problémák is), amikor a páciens nem érzi jól magát az életében, de nem tudja hogyan változtasson, ilyen problémákra vezethetők vissza. Gyakori probléma az is, hogy tulajdonképpen a páciens soha nem is foglalkozott azzal, hogy őt mi tenné boldoggá, ehelyett igyekezett úgy döntéseket hozni, hogy szülei kedvére tegyen, ezzel elősegítve az ő boldogságukat. Ilyen helyzetekben a családi minták feltárása mellett a megfelelő önismeret kiépítése nagy segítségünkre lehet a megoldásban.